Alkoss újra! Magyar tervezők festőművészek alkotásaiból merített inspirációi – Budapest Design Hét 2021
Az Új köntösben! Alkoss újat tervezői kihívás a Budapest Design Hét hivatalos programjaként került megrendezésre, melyet a Nemzeti Divatliga Magyarország Egyesület aktív tervezői és a Fashion Revolution Hungary csapata álmodott meg. Október elseje és hetedike között szavazhatott a közönség a szervezők média felületein arról, hogy mely témakör keretein belül kell a tervezőknek a Design Hét alatt egy tervvel előállniuk.
A válaszható koncepciók között szerepelt
– Betyárosan – a hagyományőrzés keretein belül népviseleti motívumok megjelenítése az elkészült alkotáson
– Egy ruha (kabát, nadrág, stb) új élete – egy elnyűtt ruhadarab más termékké való átalakítása az újrahasznosítás és fenntarthatóság jegyében
– Festői kép – egy magyar festőművész alkotása inspirálta mű készítése.
A legtöbb szavazatot a festői kép kapta, így a programban résztvevő tervezőknek az általuk választott magyar festőművész műveiből a Design Hét ideje alatt kellett elkészíteniük a tervrajzokat és kitalálni a technikai és anyagbéli megvalósítást. A konkrét elképzelésekről a tervezők a FR Hungary Instagram élő bejelentkezésekben tudósítottak.
A tervek megvalósítására a Design Hét utáni időszakban lesz lehetősége a tervezőknek, melyek egy online kiállítás keretein belül decemberben kerülnek majd bemutatásra. Ha a már előzetesen jelentkező tervezők és a hozzájuk újabb tervezők is csatlakoznak, a megálmodott darabokat akár egy kiállítás formájában is érdemes lesz megrendezni december-január tájékán.
A kihívásban résztvevő és a Design Héten bejelentkezett márkák és designerek:
THINWOOD WEALL
DeLine Follow The Line Mancika Designs
Deereneh Handmade Design Kozarics Viktor
A THINWOOD tervezőivel beszélgetve kiderült a szerepek felosztása: Szofi koordinál, Arnold tervez. A megálmodott szemüvegeket Csontváry Magányos cédrus, A taorminai görög színház romjai, illetve a Naplemente a nápolyi öbölnél c. képei ihlették. A művész védjegye az éghajlat változásainak megjelenítése, kémiai és vegyi tanulmányaira támaszkodva kiemelkedő tehetsége volt a színek kikeverésében. A tervezők egyedi alapanyagokat, mint fa furnérlemezt és üvegszövet rétegeket alkalmaznának, mely nagyon érdekes technika, mégis hordható, eladható formát varázsol. Két digitális verzió készült, mint hétköznapi viselet, mindkettőben a sárga szín dominál, mely az idei év színe is.
A WEALL tervezője, Balogh Dóra a konceptualizmus festőjét, Stephen Willats-t választotta, inspirációként, igaz ő nem magyar, de úgy érezte, hogy a jelenleg használt zero waste, újrahasznosítási módszere nagyon jól épül az ő koncepciójára. Lényeg az elanyagtalanítás, a koncepció és az ötlet a fontos, nem a tárgy, például a process art (folyamatművészet) vagy a project art (a terv maga az elképzelés leírása) során. Willats bemutatja, az emberek hogyan viszonyulnak a tárgyakhoz, például panellakást és a vázákat hasonlít össze. A tervezés során fontos a fenntarthatóság: meglévőből új termék létrehozása, trashion, azaz már nem kellő darabokból divatot teremteni. A megálmodott darabot vizuális tartalmakkal egészítené ki Dóra a concept art jegyében, mint például divatfotó, illusztráció, a maradék anyagok kiállítása az elkészült termék mellé.
A DeLine Follow The Line alapítója, Deliné Pőcze Erzsi számára Szinyei Merse Pál „A lila ruhás nő” képe játszott döntő szerepet az új darab megalkotásakor. A beszélgetés során kiderült, hogy a lila szín miatt esett erre a választás, mely ez több fontos eseménynél jelen volt Erzsi életében. A megálmodott darab el is készült, egy csodás fülbevaló formájában, többéves alapanyagokból, mint például az ajándékba kapott üveglencse vagy egy már kivágott festmény miniatűr változatának újrahaszonosításával a fenntarthatóság jegyében.
Mancika Designs tervezőjét, Mancikát Faragó Géza szecessziós képei inspirálták. A dizájnernek régóta élete részét képezi a kreativitás, imádja a nem megszokott színkombinációkat. Újságok, magazinok színes képeit szívesen használja fel anyagként a tervezésnél. Már meglévő ékszerből származó édesvízi gyöngyöt, korall helyett pedig tengeri bambuszt alkalmaz a fenntarthatóbb jövő érdekében, ugyanis a korallnak rengeteg idő regenerálódnia. Mancika környezetbarát módon szerzi be az ékszereihez szükséges alapanyagokat, nagykereskedelem helyett a bontott bizsut részesíti előnyben.
Aponyi Enikőt, a Deereneh Handmade Design tervezőjét Csontváry Kosztka Tivadar festményei ihlették meg. Enikőt a Közel-Kelet is inspirálta, egy kézzel festett kaftánt álmodott meg. A dizájner kedveli a nem előre megtervezett darabok készítését, ruhák mellett papucsokat és ékszereket is tervez, sőt, a jövőben akár egy egész outfit is készülhet.
A Kozarics Design és a Whitewedding Esküvői Ruhaszalon tervezője, Viktor esküvői, alkalmi ruhákat és jelmezeket tervez. Viktor régóta a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület tagjaként tevékenykedik, és az elmúlt időszakban a pandémia digitálisan megszervezett nívós divathéten (Ázsiától a Baltikumig) képviselte Magyarország színeit. Nemrégiben itthon is volt egy divatbemutatója és jótékonysági showja is. A jelenlegi kihívás fő inspirációja Viktor Vasarelytől származik, a dizájner egy viselhető darabot álmodott meg Vasarely zebrás képei, valamint mintái alapján. Viktor a ruhát nem feltétlenül fekete-fehérben, hanem akár színesben is el tudná képzelni. A tervezésnél fontos női homokóra alak és a szexiség kiemelése, például egy hosszú ruha áttetsző részekkel.
Az beszélgetések háziasszonya Balogh Dóra és Kovács Kinga – aki ezt a BDH projektet kordinálja – , valamint segítője Udvar Henriette Tímea volt, ők mint tervezők is erősítik a Divat Liga csapatát és a FR etikus és fenntartható koncepcióval dolgoznak motiválva a többi magyar tervezőt és márkát is, hogy ilyen inspirációs projektekben minél aktívabban vegyenek részt.
Sorry, the comment form is closed at this time.