ENTeR projekt webinar összefoglaló
(EUROPEAN NETWORK ON TEXTILE RECYCLING)
A Black Friday kapcsán idén is fókuszba kerül a textil- és ruhaipari hulladékok csökkentésének kérdése és ehhez jól kapcsolódik az a konferencia, amelyen nemrég vettem részt. Ez egy textilipari nemzetközi webinar volt, ami a hulladék-csökkentés érdekében létrejött projekt záró alkalma volt. Rómából sugározták 2020.11.10-én, több, mint 9 európai ország részvételével.
1. kép: a résztvevők
A textil- és ruhaiparban a megújuló erőforrások kimerülésének megakadályozása, a textil-hulladék csökkentése volt a fókuszában ennek a projektnek, amiben Németország, Olaszország, Lengyelország, Cseh Köztársaság és Magyarország köz- és magánintézményei vettek részt.
Magyarországról a PBN – Pannon Business Network Association és az INNOVATEXT – Textiltechnikai és Vizsgáló Intézet voltak a résztvevők.
2. kép: Innovatext elődása, Kokas Lívia és Krain Tamás képviselték hazánkat
Az alábbi területeket vizsgálták: innovációk, CO2 csökkentés, környezet és kultúra, forgalom. A pénzügyi támogatást az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosította. A projekt koordinátora az olasz CENTROCOT. A projekt kezdete 2017. július 01. volt és 41 hónapon át tartott, majdnem 3 és fél évig.
A projekt eredményeként azt remélték, hogy a textilipari vállalatok innovációs képessége megerősödik, szorosabb együttműködés alakul ki a hulladékgazdálkodás és a körforgásos gazdaság területén, illetve egy „Virtuális központ” kialakítása megvalósul, ami egy együttműködési modell a projektpartnerek közös szakértelmén alapulva az ökodizájn és az erőforrás-hatékonyság területén. A textil-hulladékot vizsgálták mennyiség és összetétel szempontjából, újrafelhasználásával kapcsolatos meglévő megoldásokat és igényeket gyűjtöttek össze, regionális elemzéssel, interjúkkal és helyszíni látogatásokkal fűszerezve.
Miket értek el ezalatt az idő alatt? Nézzük sorban.
- Stratégiai menetrendet alakítottak ki a textilhulladék kezelésével és újrafeldolgozásával kapcsolatban, ez megtalálható: interreg-central.eu/enter publikációk menüpont alatt. Hogyan használják ezt? Áttekintést ad az érintett régiók textil-újrafeldolgozásáról, mélyreható kísérleti eseteket mutat be. Az együttműködési modell alapja.
- Textilhulladék adatbázis született. Ez egy olyan adatbázis, amiben 274 vállalat, 496 féle hulladék, 24 technológia található. A platform továbbra is aktív, és a jövőben is regisztrálja a vállalatokat és a hulladékokat.
- Kísérleti esetekből tanultak. A partnerek kihasználták az érvényesített eljárások megosztását a hulladék-kezelés, hulladék szállítása és annak átalakításával kapcsolatban. A termelő vállalatok értékelték a másokkal való együttműködés lehetőségét, olyan vállalatokkal, amelyek képesek összegyűjteni és újrafelhasználni hulladékukat. Cél a hulladékok feldolgozásának módszerei és eljárásainak megosztása a körforgásos gazdaság modellje szerint.
- Magas szintű képzési modulok- Hogy csinálták? A legtöbb tanfolyam e-learning volt, a COVID-19 miatt, de így is 200 embert képeztek ki. Cél a tanfolyam megismétlése, átképezni a munkaerőt a körforgásos gazdaságra és a zöld profilokra (Green Deal).
- Textilhálózat a körforgásos gazdaság számára- Mi az? Innovatív szolgáltatások portfóliója, „Virtuális központ”. A rendelkezésre álló legjobb gyakorlatok, szakismeretek, eszközök, funkciók és ezeknek cseréje. Cél a következő programok végrehajtása:
- A platform karbantartása és fejlődése
- Kommunikáció és terjesztés
- Társvállalat-keresés és hálózatépítés
- A technológiatranszfer támogatása
- Képzési modulok megosztás
Néhány modult önkéntes alapon hajtanak végre a partnerek, mások megkövetelik a specifikus finanszírozást.
- Cselekvési terv – „A textilipar javítása a körforgásos gazdaság felé” Mit jelent ez?
Van egy terv, amely meghatározza a szükséges akciókat a textilipar támogatására.
Cél az alkalmazás, a partnerség, közös innováció előmozdítása, az anyagi erőforrások hatékonyságának növelése és a környezet-terhelés csökkentése. A cselekvési terv kiinduló pont lehet a jövőbeni együttműködésre más európai régióknak is.
3. kép: Pilot cases, azaz esettanulmányok
4. kép: A nemzetközi projekt résztvevői
Összességében el lehet mondani, hogy egy olyan adatbázis és partneri kapcsolat-teremtő platform jött létre, ahol egymást segítve a textilipar résztvevői közösen tudják megoldani a növekvő hulladék gondját, amivel más régióknak is segítségére lehetnek, különösen az internet és a szoftverek kínálta lehetőségekkel. Addig is, vegyünk kevesebb ruhát és használjuk addig, amíg csak lehet, hiszen minden kis lépés előreviszi a nagy ügyet.
Írta: Suba Gabriella
Sorry, the comment form is closed at this time.