Az értékek pazarlásától a fenntarthatóságig
Rossana Diana az olasz Wenette Waste fenntartható divatmárka létrehozója, a Web Fashion Academy elnöke és kreatív igazgatója. A Wenette Waste kiválasztott dizájnerekkel dolgozik együtt, akik ruházati termékeik készítése során odafigyelnek a hulladékok igazi értékére, újrahasznosítására. Rossana a budapesti #GSWF kedvelt előadója és nagy sikerrel mutatta be márkáját 2017-ben.
Az értékek pazarlásától a fenntarthatóságig
A gyakori új kollekciók gyártásának eredményeként az előző szezonbeli ruhák 30-70%-a használhatatlanná válik. A Waste Couture protokolljáról mesél Rossana Diana.
Rossana Diana, aki filozófiát, közgazdaságot és fizikát tanult, a Web Fashion Academy elnöke és a Waste Couture projekt vezetője egy új, fenntartható gyártási módot mutat be. „A 2000-es évek előtt évekig éltünk (Vivienne Westwood angol tervező és Renzo Rosso mellett – szerk.) a gépesített divat világában, ahol nagy figyelmet fordítottak a termékre – a stílus rovására”. Az organikus és fenntartható anyagok már 2009 környékén elkezdtek terjedni. „Az újrahasznosított alapanyag nem volt elég számomra, meg szerettem volna találni a megoldást a körkörösség elvére. A bio- és újrahasznosított alapanyagokból készült termékek csak újabb elemek, amelyek ugyanúgy bekerülnek a körforgásba. Meg kell határozni a kereslet vezérvonalát és helyre kell állítani a termelési ciklusokat. A fenntarthatóság csak egy vállalati marketing-stratégia.”
Összhangban kell lennie mindennek, ami egy termék készítése előtt (kereskedelmi stílus, termék) és mindennek, ami a létrejötte után (nyersanyagokat feldolgozó textilipari vállalatok, forgalmazók és a fogyasztás) történik. „A körforgás azt jelenti, hogy létre kell hozni egy új, más logikán alapuló utat.” Miután megfigyelte a divat gyártási modelljeit, Rossana arra jutott, hogy a gyártás során fel nem használt, jó minőségű, de felesleges anyagok mennyisége 30-70% közt mozog. „A gyors szezonváltás miatt rengeteg hibátlan alapanyag kárba vész. A cél igazából az, hogy a termék a következő szezonig kitartson. Az értékek pazarlása kapcsolatban van az idő értékével, amit már nem tisztelünk. Ha ennél is gyorsabbnak kell lennünk, nem leszünk képesek sem a környezetet tisztelni, sem az ebból fakadó következményeket feldolgozni.”
A Waste Couture protokollja a környezetet és annak ökoszisztémáját tiszteletben tartja, és természetes alapanyagokból készült termékekkel operál. A Waste Couture olyan fejlesztési módszereket sorol fel három kategóriában, amelyek garantálják a zárt gyártási ciklust, és amelyeket egyébként frissíteni, ellenőrizni kell. A harmadik részben – mely 2019 januárjában jött létre – az értékes szövetek (forsaken fabrics), az alapanyagok (forsaken materials) és a fonalak (forsaken yarns) kapnak főszerepet, amelyek soha nem élték meg életük első ciklusát sem, mivel sosem voltak felhasználva. Ezeket olyan környezetvédelmi, etikai és társadalmi felelősséget tanúsító vállalatok gyárthatják, amelyek nyomon követhetőek maradnak a folyamatok során. Ha a soha fel nem használt anyagok már színesek, akkor csak átfestéssel vagy fehérítéssel lehet őket kezelni – természetesen vegyszerek használata nélkül vagy biológiai, tanúsítvánnyal rendelkező festékekkel.
A protokoll szerint a gyártás során minimális energiát szabad felhasználni, illetve megújuló energiaforrásokból szükséges gazdálkodni, melyek nem alkalmaznak kőolajat, poliuretánt, szilikont, vegyi fehérítőt vagy oldószereket. A fenntarthatóság érdekében a késztermék alapanyaga ún. forsaken materials. Ezek például gombokból, csatokból, övekből származó anyagok: növényi, állati és tengeri eredetű részek, vatta, fa, parafa, gyöngyház, biológiai anyaggal cserzett állati bőr és méhviasz (nehézfémek nélkül, például réz, alumínium, ruténium, palládium, titán vagy ötvözött fémek: nikkel, ezüst, sárgaréz, zamak és acél), vagy az állati bőr, mely az élelmiszeripar egyik fontos hulladéka. Azok a szövetek, alapanyagok, vagy fonalak, amelyek készítése során betartják ezeket (és sok más további) irányelvet, megszerezhetik a Wastemark bejegyzett védjegyét. A projekt logója felismerhető, nőies (mint a „teremtője”, Rossana) és egy kicsit punk, koronával, mely a luxus és a felsőbbrendűség, de összességében a Waste Couture mögött rejlő elképzelés és gondolkodás szimbóluma.
A protokoll alapanyaghasználattal kapcsolatos részét már a kezdetektől fogva használták a textil világában működő vállalatok, beleértve Clerici Tessutót, Mario Belluccit és Faliero Sartit. Az értékes maradványok beleillenek a körkörösség modelljébe, ezért egyre több márkát kezdett el érdekelni a projekt. „Dizájnerek már használták a hármas számú szabályt, mint Vivienne Westwood, Caterina Moro (aki életet adott Erica Tessile elfelejtett anyagainak és Gruppo Clerici segítségével organikus festékkel nyomtatott rájuk), Bav Tailor (aki olyan alapanyagot hozott létre, amelynek kifejezetten alacsony a környezetre való hatása.), vagy Letizia Cruciani és Wrad Living.”
A protokoll követésével és betartásával a gyártási ciklus végén lehetséges a 100% zero waste címkét használni. „A zero waste új gyártási folyamatokkal készült terméket jelöl. Olyan új termékek jönnek létre, amelyek követik a protokoll összes előírását. Ellenőrizzük a tervezőket, és ha szükséges, a megfelelő gyártás felé irányítjuk őket.” A Waste Couture egyik célja, hogy a város több kerületében újrainduljon az élet a termelő vállalatok közreműködésével. Az év végére elindul az első körkörös gazdasági lánc a Waste Couture-protokoll betartásával.
Hogyan tudja megszerezni egy vállalat a tanúsítványt? „Kapcsolatba kell lépnie velünk. Megkezdődik a cég megismerése majd tájékoztatása. A tanúsítási folyamatot egy harmadik fél ismeri el.” Costanzo & Associati segítségével a Waste Couture részesedik az Európai Uniós támogatásokból a projekttel együttműködő vállalatok támogatása érdekében. Amikor egy vállalat megszerzi a tanúsítványt, nem kell azonnal megváltoztatni az egész gyártási folyamatot lineárisról körkörösre. A protokoll lehetővé teszi számunkra, hogy „megértsük az ellátási lánc forradalmasításához szükséges kulturális paradigmaváltást, valamint demonstrálja a hulladék, és ez által a környezeti hatások csökkenését.”
A tanúsítvány megszerzése előtt a vállalatoknak lehetőségük van részt venni egy tanácsadó tanfolyamon, amelyeket a kiválasztott partnerek végezhetnek el és melynek költsége meghatározott. A Wastemark nem egy másik, hanem egy „gyűjtő, összesítő” tanúsítvány szeretne lenni. „A tanúsítványok nem jelenthetik a körforgásos gazdaság korlátját, és önmagukban sem torzíthatják a rendszert.” Rossana Diana létrehozott egy intézményt, ahol megválaszolják a szakértők kérdéseit a vállalatokat illetően. A Web Fashion Academy-ben születnek az új „tanúsítók”. „A divat változásával a szakmák is változnak. A Web Fashion Academy ún. Fashion Auditorokat nevel a divat körforgása érdekében. Ők, a figyelmes tanulás után letesznek egy vizsgát az Intertek-nél és a vizsga eredményét be kell jegyezniük a minősített auditorok nyilvántartásába az ISO-17065 szerint.”
Ha a kiindulási pont az elhagyott értékek felhasználása, mi lesz a 100% zero waste termékekkel később? „A felelősségteljes vállalatok nem csak a termék létrejöttéért, de az utolsó életciklusáért is felelősek. A fogyasztó aktív részt vesz ki a fogyasztási körből, így amikor meg szeretne szabadulni a terméktől, vissza kell adnia az eredeti gyártónak, hogy újra fel tudják használni. A fogyasztóknak vállalniuk kell ezen út követését a környezet tiszteletben tartásához.”
Az eredeti interjú a www.lampoonmilano.it weboldalon olvasható.
Egyéb forrás: www.professionaldatagest.it, www.gettyimages.dk (Thomas Lohnes), National Fashion League Hungary Photos, Venette Waste facebook oldal, Venette Waste weboldal
Fordítás: Poszlóczki Flóra
Szerkesztés: Balogh Ákos
Sorry, the comment form is closed at this time.